Móda pro silový trénink je novou módou ve světě fitness. Spolu s módou svalnaté postavy se zcela nečekaně objevilo tvrzení, že kardio trénink nadělá více škody než pomoci a v případě redukčních diet celý proces výrazně zkomplikuje.
Nic nemůže být chybnější. Kardio trénink je zdravý a hodnotný. Jedním úsilím dokážeme zapojit maximální počet svalů, zlepšit práci srdce a dýchacího systému a tím zlepšit celkovou kondici a vytrvalost. Kalorie a tělesný tuk spalujeme také kardio cvičením.
To je fakt, se kterým nelze polemizovat. Dobře navržený kardio trénink lze pro posílení účinků kombinovat s různými druhy aktivit, ale jeho dopad je neocenitelný. Obecné školení je nejlepší volbou pro nezkušené lidi. Umožní vám rychle posílit efektivitu a klidně vstoupit do tréninkového rytmu.
Začátek cvičení
Největším hříchem začátečníků je nedostatečná pravidelnost cvičení. Ohnivé nadšení znamená, že s Chodakowskou jsme nejprve schopni uběhnout i pár kilometrů nebo hodiny cvičit a další dny pak strávit vleže.
Prvním pravidlem dobrodružství se sportem je tedy klidný začátek. Neměli bychom se hned rozhodovat běhat maratony nebo několik délek bazénu. Pro postupné prodlužování času tréninku je nutné začít od tuctu nebo tak minut, až nakonec dosáhne hodiny. Začátky jsou vždy těžké, takže nemá cenu je ještě ztěžovat. Je dobré si vytvořit tréninkový plán na celý týden. Vynucuje důslednost a pravidelnost, ale je to nejjednodušší způsob, jak ovládnout dychtivost slámy.
Bere také většinu výmluv. Abyste začali být fit, musíte se tímto tématem obklopit. Kupujte si tematické časopisy, jako jsou blogy a webové stránky věnované tomuto tématu, procházejte inspiraci a sportovní doporučení. Bude to jednodušší. Podpora od přátel bude fungovat podobně. Jednodušší je chodit na tréninky ve dvojici nebo se zmobilizovat ve vytrvalosti v dietě.
Cvičení na břicho
Každý alespoň jednou v životě zadal do vyhledávače „jak zhubnout na břicho“. Zeštíhlit jednu část těla bohužel nejde. Na druhou stranu existují cviky, které při pravidelném provádění tuto část těla zpevní a po úbytku tukové tkáně se svaly krásně obnaží.
Nejoblíbenější cviky na břicho jsou tzv drtí. Stejně nestačí udělat 100. Důležité je zaměřit se na techniku, zatnout břicho, nevytahovat tělo za hlavu rukama. Každý zdvih by měl být způsoben břišním napětím. Není nutné vstávat do vzpřímené polohy, stačí tzv křupat.
„Prkno“ je účinný cvik, nevypadá složitě, ale zapojí všechny svalové skupiny. Můžete si vyrobit jeho různé varianty, např. prkno se zvednutou nohou a paží (kříž). Dalšími účinnými cviky jsou kliky s twistem (dodatečně zapojují boční svaly), russian twist – kroucení trupu se zvednutýma nohama, zvedání nohou k hrudníku ve visu na tyči. Pro rovnováhu byste také měli dělat cvičení na rozvoj zádových svalů.