Když si na začátku začínáme zařizovat trénink v posilovně, měli bychom si položit jednu upřímnou otázku – jsme na pokročilé úrovni nebo jsme úplní amatéři? To je důležité pro výběr správného, bezpečného cvičení.
Pro amatéra příliš složité, mohou skončit i velmi vážným zraněním. Pokud jde o amatéry, základním pravidlem by mělo být nikam nespěchat. Snový efekt se skládá z mnoha faktorů, mezi které patří pravidelnost, správná technika, správný akční plán, správně sestavený jídelníček, trpělivost a důslednost při dosahování cíle.
Netrpěliví nedosahují hodnotných a dlouhodobých účinků. Je důležité vědět, co opravdu chcete. Jeden den silový trénink a druhý den sochařský trénink jsou nelogické a k ničemu nevedou. Uprostřed cvičení mnozí zapomínají na roli správné regenerace v případě intenzivního tréninku. Svalům se vyplatí dopřát odpočinek – vyhneme se zbytečným zraněním.
Intervalový trénink – základy
Pro lidi, kteří chtějí dosáhnout nejlepších výsledků při hubnutí a hubnutí, bychom měli pamatovat na to, že ne každý trénink bude pro nás vhodný. Pomocí sochařského nebo hromadného tréninku není možné shodit pár kilogramů tuku.
Ví o tom téměř každý, ale málokdo ví, že mezi tréninky zaměřenými na spalování přebytečného tělesného tuku jsou tréninky účinnější i méně účinné. Samozřejmě také nejde o to, že pomocí jednoho druhu cvičení nedosáhneme žádných výsledků, ale každý člověk s nadváhou chce shodit co nejvíce přebytečných kil.
Samozřejmě mluvím o intervalovém tréninku. Intervalový trénink pro začátečníky by měl plánovat vysoce kvalifikovaná a kompetentní osoba. Intervalový trénink je o střídavém střídání tepové frekvence našeho srdce. To vám umožní podporovat tělesný tuk jako zdroj energie pro svalovou práci během cvičení.
Trénink zad
Záda, stejně jako nohy, jsou nejvíce opomíjené svalové partie při jakémkoli tréninku. A to je velká chyba, protože pevné a stabilní umožňují nejen těšit se z estetické postavy, ale hrají také velkou roli při pohybu a udržování správného, zdravého držení těla.
Při pohledu na záda ji z hlediska anatomie můžeme rozdělit na 3 základní části: zevní (zahrnuje nejširší zádový sval), střední (lichoběžník, rovnoběžník, zadní ozubené svaly) a spodní (zde jsou extenzory páteře). Proto je nejlepší volit cviky, které zapojí všechny partie zad – některé v menší míře, jiné ve větší míře.
Mezi takové aktivity může patřit například přitahování tyče do širokého úchopu, přitahování tyče do úzkého úchopu (dlaně proti sobě), veslování na tyči s neutrálním úchopem, ohýbání s činkou. A mrtvý tah? Toto cvičení můžeme vynechat – je velmi traumatizující, lze jej snadno nahradit jiným.